2010.11.04. 19:57
Nyirok ödéma
A nyirok drenázs rovatomat kiegészítendő olvassátok el a következő cikket.
Mi is a nyirok, mi az ödéma, miről lehet felismerni, milyen nagy a kockázat?
Ezekre a kérdésekre kapsz választ.
A szervezet harmadik keringési rendszere a nyirokrendszer. Kevéssé köztudott, de minden szervnek a verőér és a visszérkeringésen kívül nyirokkeringése is van. A nyirokrendszer a bőrben kezdődik vakon végződő kicsiny nyirokerekkel, amelyek azután egyre nagyobb elvezető nyirokerekbe szedődnek össze. A végtagokon, a visszérrendszerhez hasonlóan, felületes és mély rendszert különíthetünk el, amelyek között összeköttetés is van. A nyirokerek közötti összekapcsolódást számos helyen a nyirokcsomók biztosítják. A nyirokrendszer a hajszálereken keresztül kilépő, a szövetek táplálását szolgáló folyadékmennyiség mintegy 1/10-1/5-öd részét szállítja el. Fő feladata a szervezetre káros anyagok elszállítása (a szervezet kukásautója), de fontos szerepet tölt be a szervezet só- és vízháztartásának biztosításában és a külső betolakodók elleni védekezésben, azaz az immunitásban. A nyirokrendszer működési zavara jellemzően duzzanat kialakulásához vezet, de ödémát még számos más dolog okozhat. Lássuk a csoportosítást:

1. Szív eredetű duzzanat: a nem megfelelő működés miatt a visszerekben nagyobb folyadékmennyiség tartózkodik
2. Vese eredetű duzzanat: a vesék nem kielégítő működése miatt csökken a vizeletelválasztás és testszerte felszaporodik a folyadék
3. Visszér eredetű duzzanat: tágult mély és felületes visszerekben pang a folyadék. Gyakran társul a szív eredetű duzzanathoz
4. Alacsony keringő fehérje mennyiséghez kapcsolódó duzzanat: a kevés fehérje nem tudja a keringő folyadékmennyiséget megfelelően az érpályán belül tartani
5. Pajzsmirigy betegség miatti duzzanat: a szövetekben különböző, részben szénhidrát-természetű anyagok rakódnak le, amelyek miatt duzzanat alakul ki.
6. Nyiroködéma: a nyirokáramlás zavara nyugalmi állapotban. A szövetek közötti térbe jutott folyadék mennyiségének növekedése, vagy a nyirokfolyadékot szállító erek részleges vagy teljes elzáródása vezet a nyirok eredetű duzzanat kialakulásához. Ez a folyadék magas fehérje tartalommal bír.
Kezdetben a szabad nyirokfolyadék reked a szövetek között, de később a folyadékkal együtt a szövetek közé került fehérjék kötőszövet képződést serkentenek, valamint a nyirokkeringés és a kiserekben lévő keringés megváltozása miatt a zsírszövet tömege is - akár jelentős mértékben - növekedhet.
A nyiroködémák gyakorisága az átlagember számára meglepő értéket mutat: a lakosság 4-5%-a szenved nyirokkeringési zavarban és sajnos az esetek jelentős részében ez diagnosztizálatlan is marad.
TÜNETEK:
1. Kezdetben ujjbenyomatot tartó (pitting) ödéma, amely később átalakul ujjbenyomatot alig vagy nem tartó (non-pitting) duzzanattá.
2. A kézfejek és a lábfejek cipószerű duzzanata.
3. A duzzadt végtagi részek között mély, ún. csecsemőráncok alakulnak ki.
4. A végtagok bőre általában száraz.
5. A lábszárakon súlyos keringési zavarokban gombaszerű kitüremkedések is kialakulhatnak.
6. Az ujjak között gyakoribbak lehetnek a gombás és bakteriális fertőzések.
7. Előrehaladott stádiumban az ujjak profilja négyzet alakúvá válhat.
8. A végtagokon mért bőrredő vastagság egyre szélesebb lehet.
A nyiroködémák mintegy 10%-a genetikai okok miatt alakul ki. Ekkor nem alakulnak ki megfelelő nyirokerek, melyek szállítóképessége csökkent. Ez vezet a nyirokfolyadék felszaporodásához. A veleszületett tényezőkön alapuló nyiroködémát elsődleges nyiroködémának nevezzük.
OKOK:
1. Visszerek keringési zavarai (elsősorban a nem megfelelően kezelt esetekben) (1. kép).
2. Orbánc (a bőrön gyorsan terjedő, lángnyelvszerű pírral járó bakterialis fertőzés, ami sajnos a nyirokerek súlyos és tartós károsodását okozza).
3. Sérülések, műtéti beavatkozások (Ne lepődjön meg senki, ha visszérműtéte után tartós duzzanata alakul ki!).
4. Daganatok kezelése kapcsán (műtét, sugárkezelés, kemoterápia). Ezek a beavatkozások mind-mind roncsolhatják a nyirokrendszert. Egyik leggyakoribb megjelenése a rosszindulatú emlődaganatok kezelése kapcsán alakul ki (2. kép).
A nyiroködémát a legkézenfekvőbb csoportosítás alapján 3 stádiumba osztják a súlyosság alapján.
1. fokozat: Ez a legenyhébb stádium. Ekkor tartós nyugalom hatására jelentősen csökkenhet a duzzanat, ami átmenetileg majdnem meg is szűnik. Természetesen az ebben a stádiumban alkalmazott kezelés vezet a legjobb eredményhez!
2. fokozat: Súlyosabb fokozat. Tartós nyiroködéma, mely nyugalomra is csak elenyészően mérséklődik.
3. fokozat: elefántvégtaghoz hasonló duzzanat
A nyiroködéma szövődményei:
1. Nehéz végtagi érzés
2. Zsibbadás
3. Fájdalom
4. Ízületi mozgáskorlátozottság
5. Gyakoribbak a fertőzések az érintett végtagon (mind a baktériumok, mind pedig gombák sajnos gyorsabban és erőteljesebben támadják és telepítik be a nyiroködémás lábakat és karokat)
6. Mélyvénás trombózis gyakrabban alakulhat ki!!!
Óvintézkedések és megelőzés
• Injekció beadását és vérnyomásmérést a másik karon kell végezni!
• Fontos a megfelelő bőrápolás és a bőr kiszáradásának megelőzése!
• Nagyon kell figyelni a körömvágással! A körömvágás során okozott seb igen rövid idő alatt nagyfokú duzzanathoz vezet.
• Kerülni kell a sérüléseket!
• Kesztyűt és megfelelő ruházatot kell viselni a kertészkedésnél, valamint mosogatásnál!
• Kerülni kell a nehéz tárgyak cipelését!
• Fontos a testmozgás és a megfelelő diéta!
• Felső végtagi nyiroködéma esetén amikor csak lehet, tartsa emelve a karját!
• Kerülni kell a szoros ruhadarabok viselését és lehetőség szerint el kell kerülni az ékszerek viselését az érintett végtagon.
A nyiroködéma felismerésén túl, mindenképpen kezelni is kell és a cél, különösen a kezdeti stádiumban, a tünetmentesség elérése.
A kezelés módszerei :
1. Fizioterápia
a. kézi nyirokdrenázs: speciális, gyengéd masszázstechnika, amely testszerte megnyitja a nyirokereket és ritmusos összehúzódásra készteti őket. Teljesen eltér a hagyományos masszázstechnikáktól, tehát azokkal nyiroködéma esetén senki ne próbálkozzon!
b. gépi kompressziós kezelés: géppel vezérelt, a végtagra húzható óriásmandzsetta. A mandzsetta cellái a végtag végétől a törzs felé fokozatosan fúvódnak fel levegővel és ezáltal a vénás keringés javításán keresztül segíti elő kapilláriskeringés javítását. Önmagában nem szabad alkalmazni, csak a kézi nyirokdrenázst követően!
2. Tartós kompresszió: Az aktív kezelési szakban többrétegű végtagi pólyázás (rövid megnyúlású, gumírozott fáslikkal) és később az ödéma csökkentése vagy megszüntetése után megfelelő szorítóerejű gyógyharisnya rendszeres hordása.
3. Rendszeres bőrápolás: bőrpuhítás speciális krémekkel, kenőcsökkel, melyek a szárazság csökkentése mellett növelik a bőr ellenállóképességét.
4. Gyógytorna és mozgásgyakorlatok: speciális nyirok és vénás torna, valamint úszás és járásgyakorlatok. Nagyrészt az izompumpa aktív bevonásával javítják a keringést.
Két kép, melyeken nyilvánvalóan látszik a dagadás.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.